Quarry Life Award 2016: Vyhlášení vítězů 3. ročníku soutěže

V pátek 4. listopadu 2016 se v Otevřené zahradě Nadace Partnerství v Brně uskutečnilo slavnostní vyhlášení vítězů národního kola soutěže Quarry Life Award. Vyhlášení bylo hezkou tečkou za půlroční spoluprací týmů, porotců i zaměstnanců společností Českomoravský štěrk, a.s., a Českomoravský cement, a.s., které soutěž v České republice pořádají.

Quarry Life Award je mezinárodní soutěž zaměřená na zvyšování povědomí o biologické hodnotě těžebních míst a hledání způsobů, jak tuto hodnotu dále posílit. Těžební místa nabízí mimořádně variabilní prostředí a stanoviště pro výjimečnou flóru a faunu a právě Quarry Life Award dává možnost navázání spolupráce mezi těžaři a zájemci z řad odborníků i laiků, kterým umožní poznávat tato atraktivní místa a navrhnout vlastní opatření, jak je dále rozvíjet.

Letos se do soutěže přihlásilo 10 týmů, z nichž 5 vybraných realizovalo od března do září své projekty v lomech Opatovice a Mokrá a na štěrkopískovně Hulín. Porotci soutěže, prof. RNDr. Karel Prach, CSc., odborník na ekologii obnovy z Jihočeské univerzity a AVČR, Mgr. Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické, a Ing. Karel Lorek, ředitel společnosti Českomoravský štěrk, a.s., se shodli na vysoké kvalitě závěrečných zpráv všech týmů a velice si cenili vysokého nasazení, se kterým se do soutěže pustily. Ing. Karel Lorek, vidí přínos soutěže především v uplatnění projektů v praxi: „Nejedná se jenom o papírovou záležitost, jsou to projekty, které mají opravdu praktické využití.“

Na slavnostním vyhlášení byly vítězné projekty oceněny trofejemi, diplomy a také šeky v hodnotě 1 500, 3 000 a 5 000 Euro.

Výsledky národního kola:
  1. místo Projekt „Cesta za poznáním lomu“; Gymnázium Vyškov, tým pod vedením Jitky Hrežové (lom Opatovice)
  2. místo Projekt „Štěrkopískovna Hulín: na cestě k harmonii mezi různými zájmy“; Univerzita Palackého v Olomouci, tým pod vedením Ondřeje Popelky
  3. místo Projekt „Experimentem k ochraně biodiverzity lomu Mokrá: nekonvenční přístupy k ekologické obnově“; Masarykova a Mendelova Univerzita v Brně, tým pod vedením Pavla Veselého
Vítěz veřejného hlasování:

Cesta za poznáním lomu“; tým pod vedením Jitky Hrežové

Za nejlepší vyhodnotila porota projekt vyškovských gymnazistů. Tým zmapoval vegetaci lomu v Opatovicích a vytvořil její online herbář, vybudoval vyhlídku nad lomem, včetně panoramatické a informační tabule a hmyzího hotelu, a uspořádal výstavu o přírodě v lomu.  Vítězný tým se k soutěži vyjádřil: „Jsme opravdu vděční za možnost se soutěže účastnit a ještě víc si vážíme projevené důvěry od vedení opatovického lomu, bez jejichž pomoci bychom nemohli náš plán zcela uskutečnit.“  

Druhé místo v soutěži získal tým přírodovědců z Univerzity Palackého, který řešil možnosti sladění zájmů těžby štěrkopísku, ochrany přírody a využívání území veřejností. Prvním krokem projektu byl komplexní biologický průzkum, který odhalil např. 58 druhů pavouků. Místo 3. obsadil tým z Masarykovy a Mendelovy Univerzity s projektem zabývajícím se bojem s invazními a expanzivními druhy rostlin.

Všech pět projektů postupuje také do kola mezinárodního, jehož vyhlášení proběhne začátkem prosince v Bruselu. Vítězné projekty budou oceněny částkou 10 000 Euro a celkový vítěz získá 30 000 Euro. Soutěže se letos účastní 22 zemí čtyř kontinentů s rekordním počtem 454 přihlášených projektů.

Více informací o soutěži najdete na webové stránce www.quarrylifeaward.cz.

Fotografie: archiv společnosti Českomoravský cement, a.s.

Zdroj: tisková zpráva společnosti Českomoravský cement, a.s.

Společná fotografie z vyhlášení soutěže v Otevřené zahradě v Brně v roce 2016.

Hlavní koordinátor soutěže, Ing. P. Reich, kladl porotcům soutěže Ing. K. Lorkovi a Mgr. Z. Vermouzkovi náročné otázky .

Vyhlášení soutěže se konalo v příjemných prostorech Otevřené zahrady v Brně.

Vítězný tým 3. ročníku soutěže z vyškovského gymnázia pod vedením Mgr. Jitky Hrežové.

Tým z Univerzity Palackého získal druhé místo v soutěži Quarry Life Award 2016.

Na 3. místě se umístil tým z Masarykovy a Mendelovy univerzity.

Vítězem veřejného hlasování se stal tým z Vyškova, který vyhrál i hlavní cenu. Cenu převzala Mgr. Jitka Hrežová..

Vyhlášení soutěže se zúčastnili soutěžící, zástupci úřadů a několika organizací a také zaměstnanci společností Českomoravský štěrk a Českomoravský cement.