Golf klub Čertovo břemeno - beton, dřevo a kámen

Golfový klub získal svůj název podle nedalekého skalního útvaru Čertovo břemeno, ležící Jižních Čechách, ve městě Jistebnice nedaleko Tábora. 

Architekt Stanislav Fiala hovoří o stavbě Golf klubu Čertovo břemeno v dalším dílu pořadu Architektura v betonu.

Jak popisuje architekt Fiala, „Celý tenhle příběh je tady obsažen v podstatě i těma kamenama, protože tady je to všude, kde se kopne, samý nádherný obrovský šutr.“

Úkolem architekta Stanislava Fialy bylo postavit takovou budovu, která nebude narušovat harmonii okolí a splyne s krajinou. Architekt se snažil dům navrhnout tak, aby co nejméně zatěžoval své prostředí.

Tato působivá stavba spojuje tři základní stavební materiály – beton, kámen a dřevo a v budově na ně narazíte doslova na každém kroku.

Při výstavbě byl brán ohled na přirozenost a staré technologie. To můžete vidět především na povalových stropech a rozsochách neboli kmenech stromů, které tvoří tzv. opěru celé budovy.  To se nejvíce projevuje v zastřešení klubovny s ohništěm, kterou tvoří povalový strop z masivních smrkových kmenů nebo v případě sloupů podpírajících přední stranu terasy, které představují dubové kmeny, tzv. rozsochy použité jednoduše tak, jak narostly.

Stejně jako dřevo a kámen je tu také beton. Fiala totiž o betonu uvažuje jako o přírodním materiálu, „novodobém umělém kameni“, který umožňuje libovolné tvarování. „Stavíme jeskyňku zakopanou v zemi a beton zcela mimochodem přijde pod ruku, jako odolný materiál současného stavebnictví a nabízí různé možnosti ztvárnění.“ Architekt do něj nechal například obtisknout odřezky z kmenů, které na pile pořídili za cenu palivového dříví.

Tvorba domu byla návratem k přírodě,“ shrnuje Stanislav Fiala.
Masivní, ale zároveň jednoduchý nádech stavby v souvislosti s betonem v sobě zachovává prvky přírody.  Jádro budovy tvoří pevná železobetonová konstrukce, o kterou se opírá veřejná část ze dřeva. S ohledem na to, že se prakticky celý objekt nachází pod zemí, sluneční světlo se získává z proskleného jižního průčelí  a pomocí kónických světlíků. Ty zvenku kryjí otevírací polykarbonátové čočky, díky nimž mohou zároveň zajišťovat provětrávání interiéru. Podlahu celé vnitřní části sjednocují tmavé břidlicové desky.

Golf Klub Čertovo břemeno získal v roce 2011 titul Stavba roku v rámci ČR a celosvětově pak nominaci na Cenu Evropské unie Mies van der Rohe Award. 

Beton na stavbu dodala skupina Českomoravský beton, a.s. z Betonárny Tábor.

Na stavbu Golf Klub Čertovo břemeno bylo celkem dodáno 780 cbm betonu pro realizaci betonových konstrukcí včetně těch monolitických, které v interiéru mimo jiné plní i pohledovou funkci.

Na stavbě byly využity tyto speciální materiály:

Anhyment - litý anhydritový potěr

Poriment - litá cementová pěna pro systémové řešení litých podlah

Poriment PS - litá cementová pěna pro ploché střechy

Golf Klub Čertovo břemeno.

Golf Klub Čertovo břemeno.

Golf Klub Čertovo břemeno.

Golf Klub Čertovo břemeno.

Golf Klub Čertovo břemeno.

Golf Klub Čertovo břemeno.

Golf Klub Čertovo břemeno.

Golf Klub Čertovo břemeno.