Městský blok 4Blok

Nový městský blok s názvem 4Blok se nachází na místě bývalého areálu Tesla v pražských Vršovicích na Praze 10 a má 210 bytových jednotek. Bytové domy jsou propojeny uzavřenou zahradou s březovým hájem a herními prvky pro děti. V každém vchodu se nachází místnost určená pro mytí kol a psů.

Název je odvozený od parcely, která navazuje na blokovou zástavbu, jak zmiňuje architekt David Chmelař „měli jsme čtyři rohy, vyšly nám čtyři schodiště, z toho se jakoby ujal ten název čtyř blok a už to šlo ruku v ruce s tím, že jsme udělali i čtyři barvy, čtyři vchody.“

Zásadní je struktura, která dělá drúzy, což jsou takové krabičky, které na sebe navazují a jsou různě rozvrstvené po fasádě. Výhoda tohoto sjednoceného celku spočívá v tom, že celý dvůr je o patro výš než ulice, a tudíž zůstává široké veřejnosti skrytý. Jinými slovy se jedná o kompaktní podnož, která sjednocuje čtyři bloky.

Byty jsou vhodné pro ty, kteří chtějí žít v blízkosti centra s výbornou dopravní dostupností a zároveň ocení ekologický přístup k životnímu prostředí. Jedná se opravdu o nadčasový projekt, který poskytuje možnost nabíjení pro elektromobily v garážích domů. Architekt David Chmelař komentuje záměr projektu následovně: „My jsme chtěli přinést nějaké bydlení pro ty lidi, aby tady bydleli ve městě, aby nešli za tu Prahu, aby měli to, co hledají za městem, aby to měli uvnitř, protože si myslím, že to je pro život města nejdůležitější.“

Cílem rovněž bylo, aby stavba fungovala jako zelená oáza a vytvářela pocit, že je její obyvatel součástí tohoto prostředí a není odříznutý od světa. Tento pocit je umocněn březovým hájem, relaxační zónou a dětským hřištěm.

Architekt si pochvaluje beton, protože se jedná o materiál bez formy. Právě tato vlastnost poskytuje architektům možnost být kreativní a vtisknout betonu požadovanou formu. 

Společnost TBG Pražské malty, s.r.o., člen skupiny Českomoravský beton, dodala na stavbu speciální materiály. Pro realizaci zděných konstrukcí byla použita maltová směs Malmix. Pro realizaci spádových vrstev plochých střech byl využit produkt Poriment. Podlahy byly zhotoveny z produktů Anhyment (litý anhydritový potěr) a Cemflow (litý cementový potěr).

Více informací o stavbě se můžete dozvědět v 3. díle pořadu Architektura v betonu.

Zdroj fotografií: Stavba roku

Náš přínos k této stavbě
 • Produkty – MALMIX, PORIMENT, ANHYMENT a CEMFLOW

4Blok

 • CRESTYL real estate s.r.o.

  Vlastník

 • Chmelař architekti, David Chmelař, Vojtěch Nedorost

  Architect

 • MALMIX, CEMFLOW, PORIMENT, ANHYMENT

  Material

 • 2017

  Rok

Jakub Šimáček, Ing.

Jednatel

TBG METROSTAV s.r.o.

Místo

Altajská 1568/4 100 00 Praha 10-Vršovice (Česko)

Městský blok v pražských Vršovicích.

4Blok.

4Blok navrhl architekt David Chmelař.

Interiér městského bloku 4Blok.

Interiér - 4Blok.

Interiér - 4Blok.